BMC Teknoloji ve Üretim Üssü Faz-1 Projesi

BMC Teknoloji ve Üretim Üssü Faz-1 Projesi

Sayın İnşaat, BMC Teknoloji ve Üretim Üssü Faz-1 Projesi yapımına başladı.

BMC Otomotiv "Gelecek 50 Yıl" Buluşması & Temel Atma Töreni Videosu

BMC, Türkiye’nin gelecek 50 yılına imza atacak projelerini 13 Ocak Pazar günü Sakarya Karasu Fabrikası’nın temel atma töreninde düzenlenen ‘Gelecek 50 Yıl’ toplantısında açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra, yüksek bürokrasi ile önemli iş çevrelerinin katıldığı toplantıda, modernize edilen BMC İzmir Pınarbaşı Fabrikası ile de canlı bağlantılar gerçekleştirildi.

BMC’nin Gelecek 50. Yıl Toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: “Şehrimiz ve istikbalimiz adına tarihi bir adım atıyoruz. Modernize edilen 2600-2700 çalışanın görev yaptığı fabrikanın açılış törenini gerçekleştireceğiz. İlk yerli 600 beygir gücündeki motorunun test çalıştırmasını yapacağız. Savunma sanayini bir üst lige taşıyacak BMC üretim ve teknoloji üssünün birinci kısmının temel atma törenini icra edeceğiz. Tank fabrikası, zırhlı ara, ve askeri kamyon fabrikası, ticari kamyon fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak tüm etapları faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.”

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada ülkemiz için tarihi bir güne tanıklık edildiğini belirterek şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde ve onun büyük vizyonu ile ülkemizde 17 yıldır başarı ile devam eden milli ve yerli sanayii oluşturma yolculuğumuzun en önemli adımlarından birisini atıyoruz.  1964 yılında kurulan ve bugüne kadar ülkemiz hizmetine sunduğu ürünlerin yansıra 80 ülkeye yaptığı ihracat ile değerli bir marka haline gelen BMC’miz; 2014 yılından bu yana Türkiye ve Katar stratejik ortaklığı olarak, dünya markası olma yolunda yerli ve milli mühendislik ile gece gündüz çalışarak büyüyerek yoluna devam etmektedir.”

2014 yılında yapılan ihale ile yaklaşık 360 milyon dolar bedelle Türk ve Katarlı ortak tarafından satın alınan BMC’nin yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım ve işletme sermayesini, 10 yıllık çok detaylı bir iş planı doğrultusunda kullanarak bugün faaliyetlerini gururla anlatabilecekleri bir noktaya ulaştıklarını ifade eden Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:   “Bugün 3.000 çalışanımız; askeri zırhlı araç, askeri taktik ve lojistik araç; tank, otobüs, ticari araç; raylı sistem ürünleri, kara ve hava motorları ve şanzıman alanlarında onlarca farklı üründen oluşan bir portföy ile ülkemize ve dünya ülkelerine hizmet veriyoruz. Büyüyen hayallerimiz artık mevcut tesislerimize sığmıyor. Burada Sakarya Karasu’da gelecek 50 yılı inşa etmek ve Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon ve hedefler doğrultusunda, milli ve yerli mühendislik ve üretim yetenekleri ile Türkiye ve Katar başta olmak üzere Dünya’da birçok ülkeye hizmet verebilmek için; 222 hektar alan üzerine kurulu ve fazlar halinde toplam 500.000 metre kare kapalı alana ulaşacak olan BMC Üretim ve Teknoloji Üssü’nün temellerini atıyoruz.”

“Bu vesile ile bize bu cesareti, vizyonu ve milli şuuru kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza en derin şükranlarımızı sunuyoruz.  Onların liderliği olmadan bu hayalleri gerçekleştiremezdik” diye konuşan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “2023 yılına kadar Üretim ve Teknoloji üssümüz tamamlandığında, tüm faaliyetlerin toplamında yaklaşık 10.000 kişilik bir istihdam sağlayacak ve ülkemiz ekonomisine yıllık 5 milyar dolar katma değer üretecektir.  Yıllık ihracat hedefimiz ise, yaklaşık 1 milyar dolar seviyesinde olacaktır. Tesisimizin bugün temelini atacağımız birinci fazı, yaklaşık 100 bin metre karelik bölümünü kapsamaktadır. Çok yoğun bir çalışma ile 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp, 2020 yılı başında faaliyete geçecektir.”

“MİLLİ MOTOR HAZIR”

Öztürk, İzmir’de 5 yıldır yapılan çalışmalarla Türkiye’nin ilk yerli ve milli motorunun çalışmaya hazır olduğunu, BMC’nin yeni kamyon ve çekici efsanesi TUĞRA, Türkiye’nin yükünü taşımak için yollara çıktığını, Raylı Sistemler, Milli ve Yerli Yüksek Hızlı Tren ve Metro projelerinin planlanmasında hızla ilerlediklerini belirtti. Türkiye’nin özgün tasarım ürünü üçüncü nesil ana muharebe tankı ALTAY Seri Üretim Projesi hayata geçtiği bilgisini veren Öztürk ayrıca, “Türkiye’nin ‘İlk Yerli Otomobil Projesi’ gibi çok özel bir gelişmeyle milletimizin huzurundayız” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK İNSANSIZ ASKERİ ARACI AMAZON

Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘insansız tankın gerekli olduğuna’ dair sözlerini hatırlatarak, insansız tankın da hedefleri arasında olduğunu söyledi ve Türkiye’nin ilk askeri insansız kara aracı Amazon’u tanıttı.

Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.